Татарстан Республикасы территориясендә гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү һәм үсешенең көндәлек оператив фаразы (14.08.2020 ел)

2020 елның 13 августы, пәнҗешәмбе

"Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә - тирә мохитне күзәтү идарәсе" ФДБУ мәгълүматлары буенча, 14 августка Татарстан Республикасында түбәндәге начар метеорологик күренешләр көтелә:

Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казанда 2020 елның 14 августында төнлә һәм көндез урыны белән көчле яңгыр, яшен, көчәйгәндә секундына 15-18 метрга кадәр көчле җил, көндез урыны белән яшен.

1. Татарстан Республикасы буенча метеорологик хәлнең 2020 елның 14 августына фаразы:

Болытлы. Яңгыр, урыны белән көчле. Аерым районнарда яшен, көндез урыны белән яшен. Җил көньяк-көнчыгыштан төньяк-көнчыгышка таба күчә торган 5-10, урыны белән көчәйгәндә 15-18 метрга кадәр..+15, көндез максималь һава температурасы +15..+20˚.

Гидрологик хәл

Куйбышев сусаклагычында Югары Ослан торак пункты янында су дәрәҗәсе 52,69 м (+6 см), куркыныч критик күрсәткеч 54,24 М.

Түбән Кама сусаклагычында Яр Чаллы шәһәренең су дәрәҗәсе 63,03 м (0 см), куркыныч критик дәрәҗәдәге 65,9 М.

Түбән Кама ГЭСының түбән бьефында су дәрәҗәсе 53,09 м (+8 см), куркыныч критик дәрәҗәдәге 60 м.

Урман янгыннары

2020 елның 13 августына булган мәгълүматларга караганда, хисап астындагы территориядә урманнарда янгын куркынычының 1-3 классы күзәтелә.

2. Гадәттән тыш хәлләр килеп чыгу фаразы

2.1. Табигать күренешләре (гадәттән тыш хәлләр)

14.08.2020 елга Федераль урман хуҗалыгы агентлыгының һәм «Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе» ФДБУнең дистанцион мониторингының мәгълүмати системасы мәгълүматлары буенча Татарстан Республикасы территориясендә урманнарның 1-3 класс янгын куркынычы фаразлана.

24 муниципаль берәмлектә: Алексеевск, Әлки, Аксубай, Арча, Апас, Әтнә, Балтач, Буа, Югары Ослан, Биектау, Чүпрәле, Лаеш, Яшел Үзән, Кама Тамагы, Кайбыч, Норлат, Питрәч, Балык Бистәсе, Спас, Саба, Тәтеш, Теләче, Чистай муниципаль районнары һәм Казан шәһәр округы.

Кече (2нче сыйныф) урманнарның янгын куркынычы 7 муниципаль берәмлектә фаразлана: Актаныш, Мамадыш, Кукмара, Түбән Кама, Яңа Чишмә, Мөслим һәм Чирмешән муниципаль районнары.

Уртача (3 сыйныф) урманнарның янгын куркынычы 14 муниципаль берәмлектә фаразлана: Азнакай, Әгерҗе, Әлмәт, Баулы, Бөгелмә, Алабуга, Зәй, Лениногорск, Менделеевск, Минзәлә, Сарман, Тукай, Ютазы муниципаль районнары һәм Яр Чаллы шәһәр округы.

Югары (4 сыйныф) урманнарның янгын куркынычы: фаразланмый.

(5 нче сыйныф) урманнарның гадәттән тыш куркынычы: фаразланмый.

Термик аномалияләр барлыкка килү ихтималы бар.

Республиканың көнчыгыш районнарында каты көнкүреш калдыклары полигоннарында янгын чыгу ихтималы саклана.

Кече судноларны эксплуатацияләүгә бәйле аварияләр барлыкка килү ихтималы арта.

Су объектларында кешеләр үлеменә бәйле хәлләр килеп чыгу ихтималы арта.

2.2. Гадәттән тыш хәлләрнең табигый-техноген чыганаклары

Фаразланган метеорологик күренешләргә бәйле рәвештә, ЛЭП текә, төзелеш конструкцияләре җимерелү, түбәләр һәм ябылган урыннар, аз ныгытылган һәм киң форматлы конструкцияләр, тузган агачларның аву ихтималы бар.

Татарстан Республикасы территориясендә гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү һәм үсешенең көндәлек оператив фаразы 14.08.2020 г. - оператив мәгълүмат-Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе

Фаразланган метеорологик күренешләр, юл хәрәкәте кагыйдәләрен үтәмәү аркасында, федераль, төбәк һәм җирле әһәмияттәге трассаларда статистик мәгълүматларны анализлауны исәпкә алып, юл-транспорт һәлакәтләренә бәйле хәлләр һәм гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү ихтималы арта.

Урманда янгын белән очрашканда нәрсә эшләргә

Әгәр сез яңа янгынны тапсагыз - мәсәлән, кечкенә генә үлән януы яки кемдер ташланган учак янында ага торган урман тактасын таптыгыз, моны үзегез сүндерергә тырышыгыз. Кайчагында ялкынны су басу да җитә (дөрес, көтәргә һәм үлән яки аслык, чыннан да, тамырлары эреми, югыйсә ут янә пәйда булырга мөмкин).

Килеп туган хәлне дөрес бәяләргә тырышыгыз. Конкрет шартлардан чыгып, сез янгынны мөстәкыйль сүндерәчәксезме, әллә сезгә ярдәм кирәк булачакмы, дип хәл итегез. Үз көчегезне бәяләп бетермәгез. Әгәр сез янгынны күрсәгез, аны сүндерергә тырыштыгыз, тик берни дә чыкмады, ә ул көчлерәк яна башлады, бәла-казага эләкмәс өчен, вакытында ераграк китәргә кирәк.

Урмандагы янгынны ничек булдырмаска

Беренчесе-ял итүгә яки походка әзерлек. Үзегез белән чиләк, балта һәм көрәк алырга киңәш ителә. Бу, әлбәттә, сез биш һәм аннан да күбрәк кеше барырга уйлаганда яхшы. Әгәр походка ялгыз гына барырга уйласагыз. Ялгыз Турист үзен чиләкләр һәм терәкләр белән тулыландырмый. Үзегез генә барганда кечкенә көрәкне очлап алсагыз, шул да җитә. Ул сезгә янгын сүндерү өчен дә ярдәм булып торачак.

Икенчесе-урманда учак яндырганда барлык саклык чараларын да катгый үтәргә кирәк. Гомумән, ут белән бәйле бөтен нәрсә әнә шундый чараларга карый. Учакны агач астында, бигрәк тә түбән ботаклары кечкенә биеклектә булган агач астында үстерергә ярамый. Коры үләннәр күп булган җирдә учак ясарга ярамый. Учакны алдан ук әзерләргә яки сүндерелгән иске учак урынын файдаланырга тырышырга кирәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: