2023 елның 25 гыйнвары, чәршәмбе

Бөтен илдән егетләр үз теләге белән махсус хәрби операция зонасына хезмәт итәргә киткәннән соң берничә ай үтте, кемдер мобилизациягә эләкте.

Бүген райондашларыбыз арасында да анда хезмәт итүчеләр бар. Хәзер аларга һәрберебез күрсәтә алган ярдәм кирәк.

Без моны эшлибез дә. Ютазы районының барлык битараф булмаган халкы солдатларга һәм фронт яны зонасының тыныч халкына гуманитар ярдәм җыюга кушылды. Мәктәпләр, балалар бакчалары, учреждениеләр һәм оешмалар, хатын – кызлар советы, пенсионерлар, яшьләр - барысы да ярдәм итәргә тырыша.

Элеккеге салым хезмәте бинасында махсус хәрби операциядә катнашучылар өчен гуманитар ярдәм җыю пункты ачылды. Пункт көн саен 8.00 дән 17.00 сәгатькә кадәр ачык. Моннан гуманитар йөк Татарстан мобилизацияләнгән егетләренә, беренче чиратта, безнең район егетләренә җибәрелә. Әлеге пунктны төзүнең инициаторы - Ютазы авыл җирлеге депутаты Лилия Габитова. Солдатларга ярдәмне көз көне үк «Вояж»  таксие офисы бинасында Рөстәм Дәүләтчин белән бергә җыя башлыйлар. Вакыт узу белән, җыю пункты элеккеге салым хезмәте бинасына урнаша.

- Безнең район халкы гуманитар ярдәм җыюда актив катнаша. Бик күп игелекле кешеләр җавап бирде. Барлык авыл җирлекләреннән, поселоктан  көн дәвамында бирегә азык-төлек, шәхси гигиена әйберләре һәм махсус операциядә катнашучылар өчен башка кирәкле әйберләр белән зур тартмалар китерәләр. Шулай ук якын туганнардан фронттагылардан шәхси посылкалар да кабул итәбез. Ютазылыларга ярдәм итүдә битараф булмаган кешеләргә зур рәхмәт, - диде Лилия.

"Ютазы таңы" газетасы редакциясе коллективы да читтә калмады, фронтовикларга ярдәм йөзеннән азык-төлек тартмасы җыйды.

Бу атнада гуманитар ярдәмне махсус хәрби операия зонасына җибәрү планлаштырыла, аны район башлыгы Аяз Шәфигуллин озата барачак.

Авыл җирлекләре фронтовикларга зур ярдәм күрсәтә. Посылкалар җыялар, оекбашлар бәйлиләр, дарулар сатып алалар.

Моннан тыш, Татьяна Светюк җитәкчелегендәге район хатын-кызлары үзләре йон эрли һәм оекбашлар бәйли. Алар фронтка ике йөз пар йон оекбаш, жилетлар һәм пояслар, шулай ук ялкынсынуга каршы дарулар әзерләгән һәм җибәргән. Аларның эше моның белән тәмамланмый. Хәзерге вакытта алар оекбашлар бәйләүне дәвам итәләр һәм калай савытларда озак яна торган шәмнәр ясыйлар.

Урыссу интернат-мәктәбе кызларын да билгеләп үтәргә кирәк, алар технология укытучысы Ирина Абрамова җитәкчелегендә солдатларга җылы күп функцияле баш киемнәре теккәннәр (алар шарф, башлык, балаклава, битлек, капюшон булып хезмәт итә ала). Район хатын - кызларыннан, коррекция мәктәбе остакулларыннан балаклавалар, оекбашлар, шулай ук медикаментлар - бер партия белән транспорт компаниясе аша Севастополь монастырена китте, аннан - турыдан-туры алгы сызыкка. Алар фронт яны зонасы госпиталенә дә зур ярдәм күрсәтте, кием-салым, урын-җир кирәк-яраклары, бинт һәм кирәкле әйберләрне җыеп алдылар.

Район укучылары фронтовиклар өчен җылы теләкләр белән хатлар язды, алар җыелган гуманитар ярдәм – шәхси гигиена һәм беренче ихтыяҗ предметлары белән махсус операция зоналарына юнәлтелде.

Хәтта фермер Альберт Вафауллинның 300 килограммлы умарта тоткан 50 тартма Ютазы районыннан «Казан Экспо»га гуманитар йөк белән җибәрелгән! Башка ютазылылар да җыю пунктларына бал китергән.

Барыгызга да игелекле йөрәкләрегез өчен зур рәхмәт. Иң мөһиме –солдатлар махсус операция зонасыннан исән һәм сәламәт булып кайтсын.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: