Ютазы авылында яшәүче Миңнебану Фәттахова 90 яшьлек юбилеен билгеләп үтте.

2024 елның 29 марты, җомга

Традиция буенча юбилярны котларга район җитәкчелеге вәкиле дә килде.

Район башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Сергей Рузанов юбилярга иң яхшы теләкләрен җиткерде һәм чәчәк бәйләме, истәлекле бүләк, шулай ук үз төбәген үстерүгә лаеклы өлеш керткәне өчен «Ютазы районына 30 ел» медален тапшырды. Һәрнәрсәдән күренгәнчә, хикәя герое — җиңел холыклы кеше, ул һаман да юмор хисен югалтмаган. Һәм бертуган апалары да бертавыштан ул беркайчан да бернәрсәгә дә зарланмый дип белдерә — аның барысы да һәрвакыт яхшы. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, Миңнебану Шәмсетдин кызы үз гаиләсен кормаган, әмма беркайчан да ялгыз булмаган. Янында һәрвакыт туганнары булган. Чынлыкта, бүген Бану апа яшәгән йорт һәрвакыт якыннарын берләштерүче урын булып калган. Гаилә альбомында фотолар сакланган. Фотоальбом үзе ниндидер дәрәҗәдә раритет.

- Әтием Шәмсетдин, – дип искә ала олы яшьтәге Бану ханым, – күп вакыт тәрәзә янында утыра иде һәм үтеп баручы авылдашларына эндәшеп, бер чынаяк чәй эчәргә дип чакыра иде. Бәхеткә, самавыр һәрвакыт кайнап торды, өстәлебездә шикәр, икмәк тә һәрвакыт булды. Йортыбызда  балалар белән тулы булды. Мин идәндә йоклаганыбызны һәм һәркемгә урын җиткәнен хәтерлим. Әни беркайчан да оныкларга, чит балаларга тавыш күтәрмәс иде. Әти-әнием авырып киткәч, мин аларны карадым, тугры ярдәмче булып калдым.

Бану апа гомер буе Ютазыда яши. Монда ун сыйныфны тәмамлый. Яхшы укый. Математика дәресе аеруча җиңел бирелә. Хәтта институтка керергә дә тели, тик рус телен белмәү генә туктатып кала. Аның хезмәт юлы Ютазы азык-төлек сәнәгатендә кассир сыйфатында башлана, аннары нефть базасында эшли. Соңыннан райтопсбытта баш бухгалтер булып эшли һәм лаеклы ялга чыга. «Хезмәт ветераны» исеменә лаек була, күп кенә Мактау грамоталары белән бүләкләнә. Үз вакытында Бану Фәттахова Мәскәүгә, квалификациясен күтәрүгә Терпуховка, Урта Азиягә туганнарына ял итәргә бара. Әмма туган авылы аның өчен һәрвакыт иң яхшы урын булып кала. Безнең героиня исә тынычлык һәм үзе белән гармониядә яши.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: